Co to jest roztocze kurzu domowego? To mikroskopijnej wielkości pajęczaki, bytujące w kurzu i żywiące się złuszczonym naskórkiem ludzkim i zwierzęcym. To stworzenia, których odchody (rzadziej fragmenty ciał czy całe osobniki) są silnym alergenem, wywołującym szereg licznych, nieprzyjemnych objawów. Roztocze są odpowiedzialne między innymi za występowanie takich dolegliwości jak astma, alergiczny nieżyt nosa i spojówek czy wyprysk atopowy.
Warunki sprzyjające występowaniu i namnażaniu się tych drobnoustrojów to temperatura powietrza w zakresie 20 – 25 °C oraz wilgotność rzędu 60 – 80%. Pora roku posiadająca idealne parametry do rozwoju i zwiększenia populacji tych osobników to lato. Zimą ich liczba wyraźnie spada, jednak ze względy na ograniczone wietrzenie mieszkań, właśnie wtedy obserwujemy duży wzrost reakcji alergicznych. Ich najczęstsze objawy to: zatkany nos, kichanie, kaszel, osłabienie węchu, swędzenie nosa i gardła, pieczenie oczu, duszności. Również bóle głowy, zmęczenie, grudki na skórze i jej zaczerwienienie oraz suchość.
Miejsca, w których szczególnie gromadzi się kurz i roztocze to dywany, zasłony, koce, narzuty na łóżko, pościel, materace i dziecięce, pluszowe maskotki. Objawy mogą nasilać się w trakcie sprzątania, ścielenia łóżka i przy każdej czynności, która powoduje unoszenie się kurzu.
Roztocza w materacu
Większość z nas słyszała o roztoczach i większość kojarzy je często z materacami. Ciepłe łóżko, w którym gromadzi się wilgoć z naszego ciała, ze sporą ilością złuszczającego się naskórka to warunki idealne do bytowania roztoczy. Jak ograniczyć ich szkodliwy wpływ na organizm? Jaki materac sprawdzi się najlepiej i jakie surowce minimalizują ryzyko gromadzenia się roztoczy w materacu?
Wszystkie nasze materace posiadają kieszeniowy, trwały wkład, wykonany z cylindrycznych sprężyn. Materace pocketowe charakteryzują się dużą odpornością na wgniecenia, trwałością i elastycznością. Sprężyny umieszczone są w materiałowych kieszonkach, każda osobno. Ze względu na przestrzeń występującą pomiędzy sprężynami, istnieje ryzyko, że we wnętrzu materaca zacznie gromadzić się kurz. Dlatego warto zastosować po obu stronach wypełnienie z pianki, która je zabezpieczy. Materace należy regularnie odkurzać. Warto zastosować również gruby, mięsisty pokrowiec chroniący materac.
W naszej ofercie znajdziesz materace lateksowe, materace profilowane, materace termoelastyczne i z profilowaną pianką visco memory. Pianki są wysokiej jakości, nie pochłaniające kurzu. Mają właściwości antybakteryjne i antyalergiczne.
Jeżeli potrzebujesz materaca twardego lub materaca bardzo twardego wybierz taki, który zawiera jedną z naturalnych warstw. Jest to między innymi materac kokosowy, materac z trawy morskiej i materac z końskim włosiem. Surowce, z których są wykonane materace mają właściwości antyalergiczne, szybko wchłaniają wilgoć, ale natychmiast oddają ją do otoczenia. Po wstaniu z łóżka dobrze jest nie okrywać go od razu pościelą, lecz dać mu chwilę na ostygnięcie. Jeżeli mamy możliwość wystawienia materaca na zewnątrz, na działanie wysokiej temperatury i promieni słonecznych lub na mróz, róbmy to jak najczęściej. To jedna z najprostszych metod eliminowania drobnoustrojów.
Jak się pozbyć roztoczy?
Szkodliwy wpływ roztoczy na organizm silnie motywuje do podjęcia odpowiednich kroków do ich eliminacji. Metody są różne i by odnieść jak najlepszy skutek warto równocześnie stosować kilka z nich. Oto te najpopularniejsze:
- pranie pościeli w temperaturze 60 °C i jej zmiana raz na tydzień
- pranie poduszek i kołdry
- utrzymanie odpowiedniej temperatury i wilgotności w mieszkaniu
- częste wietrzenie mieszkania
- ścieranie kurzu i podłóg wilgotną szmatką
- częste odkurzanie odkurzaczem z wysokim filtrem HEPA
- używanie pościeli barierowej, z drobnymi oczkami, która nie przepuszcza roztoczy
- pranie koców, narzut na łóżko
- przechowywanie przedmiotów łatwo gromadzących kurz (książki, ubrania) w zamkniętych szafkach
Dyscyplina i regularność w postępowaniu pozwolą nam w dużym stopniu ograniczyć występowanie roztoczy. Dzięki nim podniesiemy komfort życia wszystkich domowników i pozbędziemy się uciążliwych dolegliwości.
Zobacz też nasze inne artykuły z bloga:
- Dezynfekcja materaca: jak poprawnie zdezynfekować materac?
- Jak pozbyć się problemów ze wstawaniem rano?
- Producent materacy