Aranżacja mieszkania lub konkretnego pomieszczenie będzie udana, jeżeli odpowiednio się do niej przygotujemy. Na początek powinniśmy dokładnie określić swoje potrzeby, upodobania, możliwości przestrzenne i być przygotowanym na nieoczywiste rozwiązania. Odrobina nonszalancji przy urządzaniu wnętrza uczyni go wyjątkowym i niesztampowym. Pamiętajmy, że piękne wnętrze charakteryzuje się spójnością, która wprowadza spokój i harmonię. Wiele zależy również od przeznaczenia konkretnego pomieszczenia. Hol wita nas i naszych gości, postarajmy się by nie był zagracony, jest w końcu wizytówką naszego domu. Kuchnia powinna być nie tylko ładna, ale również funkcjonalna i ergonomiczna. Zastanówmy się jednak nad innym pomieszczeniem, w którym spędzamy średnio aż 8 godzin dziennie czyli nad sypialnią.
Sypialnia skandynawska
Sypialnia to miejsce, w którym wyciszamy się po całym dniu, odpoczywamy oraz regenerujemy siły. Ładnie i gustownie urządzona zachęca do relaksu lub czytania, chcemy spędzać w niej czas. Jest wiele stylów w jakich możemy zaaranżować to pomieszczenie, ale jeden z nich może wyjątkowo sprzyjać temu wnętrzu. To spokojny, zrównoważony styl skandynawski. Czym się charakteryzuje i czy samodzielne urządzenie takiego wnętrza sprawi nam wiele trudności?
Sypialnia w stylu skandynawskim urządzona jest w stonowanych, jasnych barwach, najczęściej w różnych odcieniach bieli, beżu oraz szarości. Kolory te dominują nie tylko w dodatkach i meblach lecz również na ścianach. Urządzanie wnętrza powinniśmy zacząć od przygotowania bazy, czyli ułożenia podłogi i pomalowania ścian. Styl skandynawski charakteryzuje się naturalnością, surowce wykorzystywane w takim wnętrzu to najczęściej drewno (naturalne lub bielone), ale również kamień. Mając tak przygotowaną przestrzeń możemy przejść do kolejnego etapu czyli wyposażenia pokoju.
Sercem każdej sypialni jest wygodne posłanie. Sypialnia skandynawska lubi proste, nieskomplikowane i ergonomiczne kształty. Takie też powinno być łóżko. Najlepiej jeśli będzie drewniane, ewentualnie metalowe. Jego centralną częścią jest komfortowy materac. Choć nie ma wpływu na wygląd naszej sypialni, to jednak od niego w dużej mierze zależy to czy się wyśpimy. Urządzając sypialnie pomyślmy o tym, by dobrać odpowiednie parametry naszego materaca. Jego twardość powinna być dobrana do wagi osób na nim śpiących. By ułatwić dopasowanie wprowadziliśmy czterostopniowy podział materacy. Każdej twardości przypisaliśmy konkretny przedział wagowy:
- materace miękkie dedykujemy osobom, których waga nie przekracza 60 kg,
- materace średnio twarde to najczęściej kupowane modele i skierowane do osób w przedziale 60-100 kg,
- materace twarde zapewnią wygodę osobom ważącym ponad 100 kg
- tym najcięższym, przekraczającym wagę 120 kg polecamy materace bardzo twarde.
Kupując materac wybieramy nie tylko twardość, ale również typ wkładu wewnętrznego. Możemy wybierać spośród materacy piankowych, materacy kieszeniowych oraz materacy lateksowych. Warto znać również rodzaje materacy ze względu na surowce zastosowane na warstwy zewnętrzne np. materac kokosowy lub materac z trawy morskiej to materace twarde, materac z końskim włosiem to materac bardzo twardy, materac termoelastyczny z podwójną warstwą pianki Visco Memory to materac miękki. Materace średnio twarde mają największy wybór materiałów zewnętrznych. Możesz wybrać materac z profilowaną pianką Visco, materac z pianką profilowaną lub materac wysokoelastyczny. Materac gwarantuje odpowiednie wsparcie sylwetki podczas snu i regeneracji. Perfekcyjnie dobrany nie będzie nam utrudniał zaśnięcia lub powodował dolegliwości bólowych ze strony pleców czy mięśni.
Wróćmy jednak do urządzania sypialni.
Sypialnia styl skandynawski
Styl skandynawski pochodzi z północnych krańców naszego kontynentu. Jest kojarzony z prostotą, minimalizmem oraz jasnością, pomimo tych cech jest jednak przytulny. To bardzo popularny i chętnie stosowany trend. W jaki sposób osiągnąć równowagę pomiędzy praktycznością a estetyką? Komfort w skandynawskim stylu jest bardzo istotny. Z tego względu meble mają geometryczne, proste wzory, istotną rolę odgrywa dostęp do naturalnego światła a nieliczne ozdoby są wykonane z dbałością o najdrobniejszy szczegół, stylowe i niebanalne.
Sypialnia skandynawska urządzona jest ze smakiem, z wykorzystaniem naturalnych elementów. Wbrew pozorom każdy szczegół jest tu dobrze przemyślany, nic nie pozostawia się przypadkowi. Jest przestrzenna, bez zbędnego zagracania pomieszczenia. Duże łóżko, pościel z naturalnych materiałów jak bawełna, len, na łóżku pleciony, gruby pled lub wełniana narzuta. Poduszki z lnianymi poszewkami, a nawet obecność takiego materiału jak juta dają wrażenie swobody i luzu, mając jednocześnie wiele uroku i czaru. W sypialni urządzonej w skandynawskim stylu mile widzianym dodatkiem są również wiklinowe kosze.
O odpowiedni klimat w sypialni zadba nastrojowe światło. Najlepiej jeżeli zamontujemy kilka punktów świetlnych jak lampa główna, kinkiety, lampki nocne czy stylowa lampa podłogowa. Dzięki temu możemy dobrowolnie kontrolować natężenie światła. Szklane, geometryczne klosze lub materiałowe abażury dobierzmy do wystroju.
Sypialnia skandynawska jest doskonałą bazą do mieszania stylów. Dodatki w stylu vintage lub industrialnym będą harmonijnie współgrać a jednocześnie wprowadzą do pomieszczenia odrobinę nowoczesności. Świetnie sprawdzi się również modne i tanie wyposażenie handmade. Własnoręczna renowacja starych mebli, samodzielnie wykonane ozdoby są cechą wyróżniającą ten styl i wpisującą w jego ekologiczny nurt, minimalistyczne i oszczędne podejście do mebli i dekoracji.
Styl skandynawski cechuje się wygodą, uniwersalnością i ponadczasowością. Pasuje do wszystkich wnętrz, o małym i dużym metrażu. Jest przyjazny, prosty i ekologiczny. Przypadnie do gustu osobom ceniącym ład i pomysłowe rozwiązania, lubiącym luz i jasne przestrzenie. Zwróćmy jednak dużą uwagę na jakość wykonania zarówno mebli jak i dodatków, by nie otrzeć się o kicz. Oszczędność ma przejawiać się nie w taniości dodatków i mebli, lecz w ich niewielkiej ilości i funkcjonalności. Samodzielnej renowacji podejmijmy się, jeżeli przejawiamy artystyczne zdolności lub zmysł rzemieślniczy. Bez talentu w tym temacie możemy niewiele osiągnąć. Takie rozwiązania powinny być dopełnieniem całości, które nadadzą indywidualizmu i podkreślą nasz styl.
Sypialnia styl skandynawski
Sypialnia w stylu skandynawskim to nasz azyl, oaza spokoju, miejsce, w którym się regenerujemy i jest naszą intymną przestrzenią. Sprawdzą się tu białe lub pastelowe barwy na ścianach i w dodatkach. Warto zastosować naturalne materiały jak drewno, kamień, wiklina, skóra, len oraz wełna. Na podłodze rozłóżmy puszysty, długowłosy dywan lub chodniczek, który ociepli wnętrze i będzie praktycznym dodatkiem przy naszym łóżku, umilającym nam wstawanie. Postawienie rozgrzanych stóp na przyjemnym podłożu po wstaniu z łóżka jest znacznie przyjemniejsze od drewnianej podłogi. Choć dla Skandynawów duże, jasne okna bez firanek i zasłon są czymś naturalnym, w naszej rzeczywistości raczej nie zdadzą egzaminu. Zastosujmy więc jasne rolety lub delikatne zasłony uszyte np. z lnu. Poza naturalnym oraz sztucznym oświetleniem na przykład w postaci lamp z papierowym abażurem dodatkowym źródłem nastrojowego światła i piękną dekoracją mogą być zapachowe świece lub dekoracyjne lampiony. Dodatki w formie metalowych ramek, ciekawych graficznie wazonów, zdjęć czy ciekawych obrazów na ścianach przełamią nieco prostotę i minimalizm, jeżeli zaczniesz odbierać to pomieszczenie zbyt ascetycznie.
Monochromatyczne barwy możemy przełamać żywym akcentem kolorystycznym. Pięknie prezentują się limonkowe poduszki, kolorowy dywan lub zasłony w kolorze fuksji. Jeżeli lubisz modne wnętrza z domieszką nowoczesności takie rozwiązanie jest idealne.
Sypialnia w stylu skandynawskim to kwintesencja perfekcji i dopasowania aranżacji w najmniejszym szczególe. Jej ponadczasowość będzie cieszyć nasze oczy przez długi czas,a gdy się nam z nudzi bez problemu połączymy ją z większością stylów.
Zobacz też nasze inne artykuły z bloga:
- Sypialnia według zasad Feng Shui
- Ranny ptaszek czy nocny marek? Poznaj swój chronotyp
- Jaki materac do łóżka małżeńskiego – pojedynczy czy podwójny?